For the Love of Hops

Kwitek

Kwitek

Pod koniec zeszłego roku znalazłem w skrzynce maila o intrygującym temacie „Hop Quiz Winner”. Faktycznie, przypomniałem sobie, jakiś czas temu wypełniałem „chmielowy quiz” na stronach Amerykańskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych, związany z publikacją nowej pozycji z serii „Brewing Elements” poświęconej chmielowi. Nie spodziewałem się jednak, że tak to się skończy, szczególnie gdy po krótkiej wymianie mailowej okazało się, że nie ma problemu z wysyłką nagrody, czyli właśnie nowej książki za ocean, do Polski. W ten oto sposób, trafiła do mnie bardzo szczegółowa pozycja o chmielu, powiększając moją skromną piwną biblioteczkę.

For the Love of Hops

For the Love of Hops

For the Love of Hops to ponad 300 stron, 10 rozdziałów i 105 szczegółowo opisanych gatunków chmielu. Na tych stronach autor podaje nam bardzo wiele szczegółowych informacji. Zaczyna od podstaw czyli chmielowej chemii, opisując związki odpowiedzialne za aromaty obecne w piwie oraz to jak różnie te zapachy mogą być odczuwane przez różne osoby. Opisuje historię i skomplikowane regulacje prawne w czasach, gdy chmiel konkurował z ziołami, wspomina o powodach religijno-ekonomicznych, które miały wpływ na przeważenie szali na korzyść chmielu. Przedstawia sposób hodowli oraz badania prowadzące do wprowadzenia na rynek nowych odmian. Wspomina o przetwórstwie chmielu i różnych postaciach pod jakimi jest używany w produkcji piwa. Wszystko to dokładnie i szczegółowo – a to wpływ miejsca uprawy na aromaty oferowane przez chmiel, różnice między granulatem T90 a T45, czy też opis powinowactwa genetycznego między różnymi odmianami.

Na szczęście te zdawałoby się suche detale są przeplatane opowieściami snutymi przez hodowców i piwowarów, anegdotami oraz barwnymi szczegółami. Dzięki temu obszerny i skomplikowany temat podany jest w ciekawy i atrakcyjny sposób, sprawiający, że lektura nie przypomina studiowania akademickich opracowań. Niemniej, nawet mimo tego, zdecydowanie nie jest to książka dla każdego. Wydaje mi się, że najbardziej będzie przydatna piwowarom, dzięki zarówno dokładnemu opisowi aktualnie uprawianych odmian, jak i omówieniu wyników badań nad różnymi metodami chmielenia. W dalszej kolejności spodobać się może piwnym geekom, którzy chcą i lubią więcej wiedzieć, nie tyle nawet o piwie, co o jego składnikach i produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *