Gontyniec i Fortuna w dyskoncie – Fortuna Wiśniowa

Niedawno pojawiła się informacja o wejściu jednego z browarów regionalnych – Browaru Gontyniec do sieci sklepów Lidl. Wiadomość w dwójnasób ciekawa – po pierwsze jest kolejną oznaką pozytywnych zmian zachodzących na naszym rynku piwnym, a do tego piwa z browaru w Czarnkowie są po prostu smaczne.
W powyższej informacji pojawiła się wzmianka o wysłaniu trzech rodzajów piwa (Noteckiego Jasnego i Ciemnego oraz Gniewosza Jasnego) do wybranych sklepów. Ucieszyłem się więc, gdy parę dni temu w lokalnym Lidlu zauważyłem wyłożone przy kasie kartony z charakterystycznymi bączkami z Gniewoszem i Noteckim, natomiast zaskoczyła mnie obecność butelek z Fortuny – Czarnej, Wiśniowej i Pszenicznego Miłosława. Najwyraźniej ten browar również próbuje poszerzyć swoje kanały dystrybucyjne na dyskonty.

Fortuna Wisniowa

Fortuna Wiśniowa

Korzystając z okazji kupiłem Wiśniową Fortunę celem uzupełnienia braków w znajomości piw warzonych w Miłosławiu. Po nalaniu wita nas intensywny wiśniowo-winny zapach, z delikatną, drożdżową kwaskowością. Ciemnoczerwone, wiśniowe piwo przykryte jest delikatnie różową pianą, niestety szybko znikającą bez żadnego śladu. Smak jest podobny i zgodny z zapachem – nieco kwaskowy, winny, zdecydowanie wiśniowy. Kompletny brak chmielu i słodowości. Piwo jest solidnie nasycone i lekkie. Co prawda to zupełnie inny styl, to jednak ze względu na tę delikatną winność, solidne nasycenie, kwaskowość i nietrwałą pianę przywołuje skojarzenia z bardzo mocno złagodzonym kriekiem.
Ogólnie – piwo warte spróbowania, szczególnie, że aktualnie łatwo dostępne. Mam nadzieję, że najwyraźniej próbne partie dobrze się sprzedadzą w Lidlu i współpraca będzie kontynuowana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *