Czarny Dąb z Konstancina

Ostatnio w trakcie piwnych zakupów zauważyłem na półce ciemne piwo Browaru Konstancin – Czarny Dąb. Co prawda, jak w przypadku innych piw z tego browaru, tak i tutaj etykieta nie przyciąga wzroku, ani nie zachęca szczególnie to zakupu, to jednak w moim nieustającym poszukiwaniu polskiego ciemnego piwa, które nie będzie zatykało słodyczą, sięgnąłem po jedną butelkę.

Jak wspomniałem, etykieta nie jest szczególnie atrakcyjna graficznie, kontretykieta nadrabia zawartością merytoryczną i podaje najważniejsze informacje – 16,1° Blg, 7,5% alkoholu oraz skład, w którym wyróżniają się prażona cykoria i burak cukrowy. Co ciekawe, podana jest również sugerowana temperatura spożycia – 8-12°C. Z kolei strona z opisem piwa podaje nieco obszerniejszy opis wraz z sugerowanymi daniami, których smak zostanie podkreślony przez Czarny Dąb. Pojawia się również pewna niekonsekwencja w stosunku do kontretykiety, zalecane temperatura to 10-12°C.

Konstancin - Czarny Dab

Konstancin – Czarny Dab

Zostawmy jednak takie detale i zajmijmy się tym co najważniejsze – wrażeniami oferowanymi przez Czarny Dąb. Aromat zdecydowanie pochodzi od palonego słodu, z wyraźnym zapachem kawy, nieco cierpkawym, do czego może przyczyniać się cykoria. Piwo jest ciemne, brunatne, lekko prześwitujące pod światło, klarowne. Przykryte ładną pianą, drobną i gęstą, lekko beżową. Na początku dosyć obfita, szybko opada do cienkiego kożuszka, który jednak pozostaje niemal do samego końca spożycia.
Smak wyraźnie cierpkawy, szczególnie na samym początku, potem nieco łagodniejszy, przechodzący w wyraźny, ale łagodny posmak kawy, który dominuje w finiszu. Delikatnie wyczuwalny alkohol, który również jest obecny w zapachu. Również odrobina słodyczy, pochodzącej zapewne od buraka, raczej lekkiej, nie „zaklejającej” i dalekiej od zdominowania smaku. Przyjemny przykład ciemnego lagera, pozytywnie wyróżniający się na tle wielu zbyt słodkich polskich ciemnych lagerów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *