Trzy kotwice

Jakiś czas temu odwiedziłem browar Het Anker, z którego przywiozłem m.in. próbkę standardowej produkcji czyli niewielkie buteleczki z ciekawą zawartością.

Trzy Kotwice

Trzy Kotwice

Na pierwszy ogień poszedł Złoty Karol w wersji Triple. Piwo to może poszczycić się złotym medalem otrzymanym za najlepsze piwo w swojej kategorii na piwnych mistrzostwach w 2002 roku.
Pierwsze co jest zauważalne, to widoczny bardzo delikatny osad drożdżowy na dnie butelki. Mimo filtrowania w piwie pozostaje niewielka ilość drożdży tak, że może spokojnie dojrzewać w butelce. Piwo ma jasno bursztynowy kolor, wydaje mi się, że nieco jaśniejszy niż przeciętny belgijski Triple. Po nalaniu ma ładną, bielutką pianę i przyjemny owocowy zapach z lekko wyczuwalna kolendrą i pomarańczą. W smaku przyjemne, słodkawe, dosyć lekkie, niezbyt „treściwe” z lekko chmielowo goryczkową końcówką. Alkohol, który stanowi 9% objętości, jest wyczuwalny w pewnym, niewielkim stopniu.

Następny z kolei był bursztynowy Złoty Karol czyli Ambrio. Ponoć receptura tego piwa sięga XIV wieku, kiedy to warzono w Mechelen piwo nazywane „Mechelschen Bruynen”. Po nalaniu piana jakościowa praktycznie identyczna z pianą z poprzedniego piwa, jedynie nieco ciemniejsza. Ponownie wyczuwalne przyprawy, tym razem jednak smak bardziej słodowy, cięższy i jednocześnie bardziej chmielowy, goryczkowy.

Na sam koniec poszedł klasyczny wariant czyli Gouden Carolus Classic. Jest to piwo ciemne, o brązowym kolorze, z lekkim odcieniem rubinu gdy oglądane pod światło. Tym razem piana jest beżowa, zapach silniejszy i bardziej złożony, wyczuwalne czekoladowe, kawowe nutki, nieco alkoholowy. W smaku najbardziej złożone i „treściwe” z wszystkich trzech. Również najbardziej wyczuwalna chmielowa goryczka w końcówce.

Ogólnie, wszystkie trzy piwa są smaczne i warte spróbowania. Spośród nich zdecydowanie najbardziej smakował mi Classic. Jednak żadnego z nich nie umieszczę wysoko w osobistym rankingu najlepszych piw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *