Kölsch – piwo kolońskie

W Kolonii od dawien dawna warzą dosyć specyficzne piwo, zwane Kölschem. Jego specyficzność polega na tym, że jest piwem górnej fermentacji, a bardzo przypomina jasnego lagera czyli piwo dolnej fermentacji.

Kölsch ma jasny, lekko żółtawy kolor, wyraźną goryczkę, aczkolwiek nie tak wyraźną jak typowe niemieckie lagery. Pozbawiony jest również lekko owocowego zapachu charakterystycznego dla piw typu ale. Wynika to z tego, że fermentacja przeprowadzana jest w niższej temperaturze niż by to wynikało z zastosowanych drożdży. Dzięki temu fermentacja ma charakter bardziej zbliżony do tej zastosowanej w lagerach.

Kölscha spróbowałem w knajpce znajdującej się przy kolońskim starym rynku. Co prawda Papa Joe’s Pianobar raczej nie jest podobny do typowej, niemieckiej bierhalle, ale wystrój jest bardzo klimatyczny, obsługa miła, ceny dosyć przyzwoite, a piwo smaczne. Piwo samo w sobie było atrakcją, a przyjemność z jego spróbowania dodatkowo zwiększyła bardzo dobra golonka z pyszną kapustą ze skwarkami 🙂

Papa Joe w swoim lokalu oferuje również konkurencyjne dla Kölscha piwo z niedalekiego Düsseldorfu. Piwo to nazywane jest Altbier i jest również typu ale. Tym razem jednak, fermentacja zachodzi w typowym przedziale temperatur, a używany słód jest ciemny. W efekcie powstaje ciemne piwo, o wyraźniejszym, lekko owocowo-orzechowym charakterze i dosyć ,,treściwym” smaku. Jest ono również znacznie słabiej nachmielone dzięki czemu ma przyjemny, zharmonizowany smak ciemnego piwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *