Delirium Tremens

Parę dni temu w pobliskiej knajpce strzeliłem straszną gafę. Zamówiłem Brugge Tripel, które jest smacznym, mocnym ale, o przyjemnym zapachu. Gafa polegała na wlaniu do szklanki resztki piwa, którą kelner zostawił na dnie butelki. Co w tym złego? W ten sposób do klarownego piwa wlałem sobie osad drożdży, które zostały w butelce, aby piwo mogło sobie spokojnie doferementować, z czasem zyskując na smaku.

Delirium Tremens w butelce

Delirium Tremens w butelce


Takiego samego osadu oczekiwałem w butelce zawierającej Delirium Tremens, piwo po którym wiele sobie obiecywałem. Według nalepki podlega potrójnej fermentacji, co tak naprawdę oznacza, że za końcowy produkt odpowiedzialne są trzy różne szczepy drożdży. Niestety, osadu w butelce nie było, więc celowe wcześniejsze kupno, aby piwo mogło spokojnie postać na półce nie miało sensu. Oznacza to również, że albo trzy szczepy drożdży są chwytem marketingowym, albo wszystkie etapy fermentacji przebiegają na terenie browaru i do piwosza trafia już „martwy”, przefiltrowany produkt.

Delirium Tremens w kielichu

Delirium Tremens w kielichu


Na szczęście piwo mnie nie zawiodło. Po nalaniu ma ładną, białą i drobną pianę, która utrzymuje się praktycznie do samego końca. Ładny, jasno bursztynowy kolor. Przyjemny zapach, wyczuwalny chmiel, jak i delikatny aromat owocowy. Smak natomiast jest dosyć zrównoważony, o ile początkowo dominuje słodowa słodycz, o tyle już po chwili czuć wyraźną i bardzo przyjemną chmielową goryczkę. Mimo, że piwo jest mocne (8.5%), nie ma charakterystycznego alkoholowego posmaku. Za to wyraźnie czuć przyjemne ciepełko na języku.

One thought on “Delirium Tremens

  1. Ja miałem osad , zależy pewnie jak młode piwo kupisz. Moje miało ponad dwuletnia datę przydatności do spożycia. Wiec jeszcze pracowało, a im dłużej pracuje to pewnikiem zmienia smak i osadu z drożdży z czasem tez nie bedzie . Piwo kolokwialnie rzecz ujmując, petarda, pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *